Sıkça Sorulan Sorular
 • Ne Zaman Terapiste Gitmeliyim ? 06.12.2012

  Günlük yaşamınızda daha önce başa çıkabildiğiniz durumlarla artık başa çıkamadığınızı, öncesinde vediğiniz tepkilerden daha farklı ve sonrasında sizi kötü hissettiren tepkiler verdiğinizi görüyorsanız, hem içsel yaşantınızda hem sosyal ve yakın ilişkilerinizde bir sorun yaşadığınızı düşünebilirisiniz. İçinizdeki huzuru ve&nbs..
 • Terapi Nasıl Yapılır ve Terapistin Rolü Nedir ? 06.12.2012

      Terapist sizi tanımaya ve sorunlarınızı anlamaya yonelik yapacağı ilk görüşme itibariyle sizinle calışmağa başlar.  Psikoterapide terapistiniz, birlikte belirlediğiniz hedeflere ulaşmada, özgüveninizi yukseltmede, daha etkin başa çıkışlar geliştirmenizde, kaynaklarınızı ve olasılıkları keşfetmenizde ve değişime yönelik sorumluluk üstlenmenizd..
 • Terapi Birimi Nasıl Belirlenir ? 06.12.2012

      Gelen sorunun yasandığı durum ve ortama göre, istenen değişime gore, ayrıca sorunun başka kimleri  dogrudan etkiledigine gore terapi birimine terapist karar verir ve sizin onayınızı alır. Bunlara göre terapi birimi birey, çift ya da aile olabilir. ..
 • Kognitif Davranış Terapisi Nedir ? 06.12.2012

      Genel olarak, psikoterapi psikolojik sorun ve rahatsızlıklarda, yaşanan sorunları sözel etkileşim yoluyla çözme işlemidir.  Kognitif (Bilişsel) Davranış Terapisi (KDT) ciddi bir bilimsel altyapısı olan, etkinliği 400’den fazla araştırmayla kanıtlanmış bir psikoterapi türüdür.  Bu uygulama öncelikle bireyin güncel sorunlarına odaklanan, ..
 • Kognitif Davranış Terapisi Ne Değildir ? 06.12.2012

      Kognitif Terapi Psikoterapistin danışana uyguladığı, bir şey değildir, danışanla psikoterapistin beraberce işbirliği içinde yürüttüğü bir süreçtir. Terapide hem terapist hem de danışan oldukça aktiftir.       Kognitif terapi pozitif düşünme değildir.  Kognitif terapide bireyler daha gerçekçi, işlevse..
 • Kognitif Davranış Terapisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? 06.12.2012

      Kognitif Terapinin temelleri kognitif ve davranışçı modellere dayanır.  Kognitif modele göre duygularımızı belirleyen şey olaylar, durumlar değil düşünce biçimlerimizdir. Yani olaylara bakış açımız nasıl hissedeceğimizi tayin eder.       Örneğin bir çekilişten tatil kazana biri “harika, bedava bir tatil k..
 • Kognitif Davranış Terapisi Hangi Sorunların Çözümünde Yardımcıdır ? 06.12.2012

      Kognitif Davranış Terapisinin etkinliği hemen hemen tüm psikolojik rahatsızlılar için çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.  Bunlardan bazıları şu şekildedir:   • Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları - Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Panik Bozukluk   • Alışkanlık şeklinde devam eden davranış sorunl..
 • Psikolojik Testleri Kimler Uygulayabilir ? 06.12.2012

      Psikolojik testler pek çok rahatsızlıkta tanıya yardımcı olarak kullanılan, gerekli tedavi, terapi veya eğitim programının hazırlanmasına yardımcı olacak uygulamalardır. Çoğunlukla psikologlar tarafından uygulanır.  Psikolojik testlerin uygulanması, yorumlanması ve raporlanması büyük bir titizlik ve özen gerektirir.  Yapılan yanlış ya da eksik bir uygulama ve..
 • Psikolojik Desteği Kimden Alabilirim ? 18.10.2012

  Klinik Psikolog     Klinik Psikologlar duygusal, davranışsal, bilişsel düzeyde sıkıntı yaşayan bireyleri değerlendirir ve onlara psikolojik destek verirler.  Klinik psikologlar ergenlik, orta yaşlılık gibi gelişimsel dönemlere özgü yaşanan krizlerden, depresyon, kaygı bozuklukları gibi pek çok bozukluğa, okul, iş, aile yaşamında ve sosyal ilişkilerde yaşanan uyum sorunl..