Merkezinize İlk Görüşmeye Gelirken Çocuğuma Ne Söylemeliyim?

İlk görüşme seansında uzman çocuğunuz daha iyi tanımak için onunla karşılıklı konuşur, bazı sorular sorar, resim yaptırabilir, oyun oynayabilir. Çocuğa yalan söylemeden yaşına uygun biçimde nereye gidileceği, kimle görüşeceği açıklanmalıdır.

Görüşmeye gelirken çocuğunuza “ benim bir arkadaşıma ziyarete gidiyoruz, benim için gidiyoruz” gibi açıklamalar yapmayın, bu çocuğunuzun size karşı olan güvenini sarsacağı gibi daha başından psikolojik görüşme sürecini de olumsuz etkiler. “Hastaneye gidiyoruz, doktora gidiyoruz” gibi açıklamalar da çocuklar için “bana iğne yapılacak, canım acıyacak” gibi olumsuz düşüncelere sebep olmakta ve kaygısını arttırmaktadır. Bu sebeple böyle söylemenin de olumlu sonuçları olmaz.

Çocuğunuzun yaşına ve yaşadığınız soruna göre örnek açıklamalar:

Okul Öncesi Dönem Çocukları  (2-6 yaş arası)

“ Yarın seninle bir yere gideceğiz oradaki abla seninle resimler yapacak, oyunlar oynayacak ve seni tanımak için sorular soracak”

Okul Dönemi Çocukları (6-12 yaş arası)

“Yarın seninle bir yere gideceğiz. Oradaki abla çocuklar ve anne-babalarla çalışıyor. Anne, babalar ve çocuklar yaşadıkları sorunlar, sıkıntılarla ilgili onunla konuşuyor ve çözmek için destek alıyor. …………..  (örneğin, korkuların) konusunda ondan yardım almaya karar verdik. Yarın seni tanımak için sana bazı sorular sorarak sohbet edebilir. İstersen sen de yaşadığın sıkıntılardan bahsedebilirsin.”

Ergenlik Dönem (12-18 yaş arası)

“ Bir süredir konuşmakta iletişim kurmakta zorlanıyoruz. Seni önemsiyoruz, aramızdaki bu iletişim sorunu daha da kötüleşmeden, bir uzmandan beraberce destek almak hepimiz için faydalı olacaktır. Gençler ve aileleriyle bu konularda çalışan bir uzmandan randevu aldık ve seninle birlikte giderek, yaşadığımız sıkıntıları çözebiliriz.”

Özellikle bir sorunla ilgili başvuruyorsanız. “ Yaşadığın sıkıntılarla, sorunlarla (örneğin sınav kaygısı) ilgili çözüm konusunda yardımcı olabilecek bir uzmanla görüşmeye gidiyoruz. Bazen anne, babalar da çocuğuna daha iyi yardımcı olmak için destek alabilir bu sebeple birlikte gideceğiz”

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Alanında uzman ekibimizle Habitat Psikoloji çatısı altında tanışın. Bizimle iletişime geçin.

Şimdi Arayın

WhatsApp'dan Yazın