Online Terapi ve Online EMDR Terapisi

Diğer pek çok terapi yöntemi gibi EMDR terapisi de online olarak yürütülebilen bir terapi yöntemidir. Her ne kadar yüz yüze görüşmenin verdiği yakınlık ve sıcaklık hissiyatını arıyor olsak da, bunun mümkün olmadığı durumlarda görüntülü konuşma programları üzerinden gerçekleştirilen online seaslar sayesinde danışanlara destek verebiliyoruz. Bazen yüz yüze seansların yapılamaması danışanın farklı bir şehirde ya da ülkede yaşamasıyla ilgili olabilirken, bazen de bugünlerde yaşadığımız zorunlu karantina süreçleri gibi toplumsal durumlardan kaynaklanabilmektedir. Online seaslarda da her zamanki gibi amacımız danışana ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilmektir.

Online EMDR terapisi görüntülü bağlantı yoluyla yüz yüze gerçekleştirilir. Danışan güvenliğinin ve gizliliğinin sağlanması online EMDR’da da diğer terapilerde olduğu gibi en önemli unsurdur. Seansların verimliliğini arttırabilmek adına alınacak bir dizi önlem ile online görüşmelerde tüm süreç tıpkı yüz yüze seanslardaki gibi gerçekleşbilmektedir.
Online EMDR seansı ile ilgili belki de en çok merak edilen konu çift yönlü uyarımın nasıl sağlanacığıdır. Çift yönlü uyarım, danışanın telefonuna indirebileceği mobil uygulamalarla sağlanacağı gibi, danışanın kendi kendine uygulayacağı yandaki fotoğrafta gösterilen Kelebek Kucaklaması denilen dokunma tekniği ya da sabit iki nokta arasındaki göz hareketleri şeklinde olabilir.

Her yöntem ve teknikte olduğu gibi online seanslarda ve online EMDR seanslarında dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. Bunlar:

- Danışanınn bölünmeden ve dikkatinin dağılmadan bulunabileceği sessiz bir ortamda olması,
- Online seanslarda da yüz yüze seanslarda olduğu gibi yoğun duygular ortaya çıkabileceği için, danışanın bu duygularını rahatça ve güvenli bir şekilde yaşayabileceği bir ortam seçmesi,
- Danışanın sakinleşmekte zorlanıyor ya da başka medikal sorunları (tansiyon, şeker, vs.) varsa, bulunduğu ortamda itiyaç duyduğunda kolay ulaşabileceği kişilerin olması,
- Acil durumlarda ulaşılması gereken kişilerin iletişim bilgilerinin terapist ile önceden paylaşılması,
- Online bağlantının seans süresince kesintisiz devam etmesi için gerekli teknik önlemlerin alınması,

- Danışanın rahat ancak dik bir şekilde oturabileceği ve arkasına yaslanabileceği bir sandalye ya da koltuk seçmesi,
- Kameranın açısını terapistin ve danışanın da karşılıklı olarak kol, omuz ve baş kısmlarını rahatça görebilecek şekilde ayarlamaları,
- EMDR sırasındaki çift yönlü uyarımın türü ile ilgili öncesinde terapist ile denemeler yapılması,
- Danışanın gerektiğinde duygularını düzenlemesine yardımcı olacak rahatlama tekniklerinden en azından birkaçının, daha önceden etkili bir şekilde denenmiş olmasıdır.

Online terapi ve online EMDR terapisi pek çok sorun alanında yüz yüze terapiler kadar etkili bir yöntemdir. Ancak her yöntem her zaman herkes için uygun değildir. Online EMDR da bazı danışanlar ve bazı sorun alanları için uygun olmayabilir. Online EMDR’ın size uygun olup olmadığını terapistinizle yapacağınız öngörüşmelerde birlikte kararlaştırabilirsiniz. Uygun olmadığı durumlarda yüz yüze görüşebileceğiniz bir terapistle psikoterapi sürecine devam etmek daha faydalı olabilir.

   Uzman Psikolog Gözde Nur Şahin

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Alanında uzman ekibimizle Habitat Psikoloji çatısı altında tanışın. Bizimle iletişime geçin.

Şimdi Arayın

WhatsApp'dan Yazın