Psikoterapi Nedir ?

 Psikoterapi psikolojik sorun ve rahatsızlıklarda yaşanan sorunları sözel etkileşim yoluyla çözme işlemidir. Psikolojik sıkıntı durumlarında, bilimsel bir kuram ışığında, bir uzmandan alınan, çok çeşitli yöntemleri içeren,yapılandırılmış  ruhsal destek alma süreci psikoterapi olarak adlandırılır. Yaşamımızda karşılaştığımız pek çok sorunda çevremizi, çevremizdekileri değiştirmek olanağı yoktur. Psikoterapi esnasında kişinin içinde yaşadığı çevre değişmese bile, bireyin yaşadığı olaylarla başa çıkışı güçlendirilir.

Psikoterapi danışanla, psikoterapist arasında bir takım oyunu gibidir. Terapistin  gelen kişiye uyguladığı değil birlikte bir takım halinde ilerlenen  bir süreçtir. Kişinin kendi kendisinin terapistiolmayı  öğrenme sürecidir de diyebiliriz. Terapi,  yaşanan sıkıntıların kişiyi nasıl vene biçimde etkilediğinin keşfedildiği, bunların çözümünü terapistle birlikte bulduğu ve uyguladığı bir süreçtir. Psikoterapi pek çok psikolojik bozukluk içinoldukça etkili şekilde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Psikoterapide kişinin her türlü dalgaya, rüzgara, fırtınaya karşın kendi gemisini yürütebilmesi sağlanır, psikoterapist de kılavuz kaptandır aslında.

Psikoterapi ne değildir?

-          Psikoterapi, tavsiye-öğüt verme değildir.

-          Sürekli kendini iyi ve rahat hissetme değildir.

-          Danışanın çocukluğunu anlattığı terapistin de sadece dinlediği bir süreç değildir.

-          Karşılıklı sohbet etmek değildir.

Psikoterapi kişilerin yaşadıkları sorunlar karşısında yeni çözüm yolları bulma becerileri geliştirdikleri bir değişim ve gelişim sürecidir.

Psikoterapi esnasında, danışan ve terapist hedefleri belirler, bu hedeflere ulaşmak için seanslara düzenli devam etmek, seans içinde aktif katılımda bulunmak önemlidir.

Psikoterapi, belli bir kuram ışığında yıllar süren eğitim ve süpervizyon sürecinden geçmiş  ruh sağlığı uzmanları  tarafından uygulanır. Kognitif Davranış Terapisi, EMDR Terapisi, Psikoanalitik Terapiler, Varoluşçu Terapiler, Şema Terapi gibi pek çok terapi türü vardır.

Aygün Tuçe Ataş, Uzman Klinik Psikolog

Size Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?

Alanında uzman ekibimizle Habitat Psikoloji çatısı altında tanışın. Bizimle iletişime geçin.

Şimdi Arayın

WhatsApp'dan Yazın